Репрезентативците до 18 години ќе разигруваат за пласман од 17. до 24. место на Европското првенство (дивизија Б) кое се одигрува в Скопје веќе неколку дена. 

Со конечен скор од една победа и четири порази, јуниорите се пласираа на шестото место на табелата во групата Ц и ќе разигрува против петтопласираниот од групата Д.

На првиот натпревар, нашите јуниори ја запишаа единствената победа во рамки на групната фаза, против Исланд (62-60). Следеа порази од Холандија (62-84), Луксембург (63-73), Израел (57-81) и од Чешка Република 63-70.

Следи ден за одмор и подготвување на нова тактика, а натпреварите ќе продолжат в петок.

Сите резултати од натпреварите кои ги одиграа нашите јуниори, целосна статистика и снимки можат да се погледнат на следниот ЛИНК.