Денеска во просториите на Кошаркарската федерација на Северна Македонија беше одржан ждреб за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во женска сениорска конкуренција за сезоната 2019/2020.

Дванаесет екипи ќе се борат за титулата државен шампион, а кошаркарките на Вардар ќе се обидат да ја одбранат историската титула освоена минатата натпреварувачка сезона.

Првото коло ќе се одигра идниот викенд, 19.10.2019.

НАТПРЕВАРУВАЧКИ БРОЕВИ

 1. Баскет Кам
 2. Патриот 2016
 3. Трокал
 4. Пробаскет Академија
 5. Пантери
 6. Струга 2009
 7. Студент Академија
 8. Шкупи
 9. Вардар
 10. Гостивар 2009
 11. Бадел 1862
 12. Крива Паланка

Двојки прво коло ПЛЖ 2019/2020
Баскет Кам – Студент Академија
Патриот 2016 – Шкупи
Трокал – Вардар
Пробаскет Академија – Гостивар 2009
Пантери – Струга 2009
Бадел 1862 – Крива Паланка