Денеска во просториите на Кошаркарската федерација на Северна Македонија беше одржан ждреб за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во машка сениорска конкуренција за сезоната 2019/2020.

По откажувањето на кошаркарскиот клуб АВ Охрид, во ПЛМ за претстојната сезона ќе се натпреваруваат десет екипи. По комплетирање на регуларниот дел од сезоната шест екипи ќе напреднат во Супер лигата, останатите четири ќе се надигруваат во Плејаут лигата.

Првото коло од ПЛМ ќе се одигра претстојниот викенд, 12.10.2019.

Натпреварувачки броеви

  1. Вардар
  2. Кожув
  3. МЗТ Скопје Аеродром
  4. Гостивар
  5. Куманово 2009
  6. Пелистер
  7. Академија ФМП
  8. Работнички
  9. МЗТ Скопје Аеродром АД
  10. Еуро Никел 2005

Двојки прво коло ПЛМ 2019/2020
Вардар – Еуро Никел 2005
Кожув – МЗТ Скопје Аеродром АД
МЗТ Скопје Аеродром – Работнички
Гостивар – Академија ФМП
Куманово 2009 - Пелистер