Кошаркарите родени 2003 година (М14) претстојниот викенд ќе одработат уште еден селективен тренинг. Младите кошаркари ќе бидат водени од триото Денис Дервишевиќ (селектор), Марјан Ѓуров (тренер) и Благоја Кечовски (ментор) на меѓународниот турнир кон крајот на месец август што ќе се одржи во Словењ Градец, Словенија. 

На првиот селективен тренинг беа повикани 100 кошаркари, а 44 од нив ќе се борат за место во репрезентацијата М14.

Вториот селективен тренинг ќе се одржи в недела (12. март) во Кале (мала сала). Кошаркарите, повторно ќе бидат поделени во две групи. Повиканите кошаркари задолжително да понесат опрема за тренинг.

Група 1 - од 9:00 до 10:30

  1. Никола Василевски – Јуниор Ск.
  2. Филип Наков – Водно санс
  3. Тарик Пепиќ – Водно санс
  4. Мирослав Ѓорѓевиќ – Јуниор Ск.
  5. Михаил Наумоски – Партизан, Србија
  6. Михаил Митровски – Водно санс
  7. Карло Блажевски – Работнички
  8. Паоло Блажевски – Работнички
  9. Мартин Петков – Јуниор Ск.
  10. Александар Ристоски – Водно санс
  11. Милан Живковиќ – Работнички
  12. Адем Адемовиќ – МЗТ С.А.
  13. Андреј Саревски – Феникс  2010
  14. Антонио Софрониевски – МЗТ С.А.
  15. Андреј Митревски – Феникс 2010
  16. Давид Трпески – Феникс 2010
  17. Павел Атанасов – Вардар
  18. Дамјан Гацов – Вардар
  19. Давид Мицковски – Вардар
  20. Никола Апостолов – Вардар
  21. Данчо Киров – Вардар
  22. Борјан Димовски – МЗТ С.А.
  23. Горазд Величковски – Феникс 2010

 

Група 2 – од 10:30 до 12:00

  1. Предраг Стерјовски – Феникс 2010
  2. Христијан Стојков – МЗТ С.А.
  3. Кире Николовски – Феникс 2010
  4. Тино Богдановски – Вардар
  5. Мети Тачи – Феникс 2010
  6. Арбен Рамадани – Лирија 77
  7. Јани Стојановски – Пинк Паантери
  8. Филип Ѓорѓиевски – Феникс 2010
  9. Теон Богатиновски – Феникс 2010
  10. Матеја Матовски – Водно санс
  11. Василие Серафимовски – Кетс баскетбал
  12. Борјан Павлов – Спортисимо
  13. Илија Мирков – Спортисимо
  14. Дејан Георгиев – Ролинг
  15. Јован Трајковски – Пелистер
  16. Васил Тасев – МВП Струмица
  17. Синиша Зориќ – МЗТ С.А.
  18. Марко Љушиќ – Ангели
  19. Синиша Настевски – Јуниор Ск.
  20. Љупчо Топузовски – Црн Дрим
  21. Максим Деспотовски – Плејмејкер
  22. Дино Боцевски - Стела Азура, Италија